Bugun...


Y. Can TOPAKTAŞ


Facebookta Paylaş

Alışverişleriniz için artık ‘Han’ları seçin
Tarih: 05-05-2016 11:12:00 Güncelleme: 05-05-2016 11:12:00


Canlı bombanın kimliği belli oldu. Iğdır’ın Aralık İlçesi nüfusuna kayıtlı Eser Çali (25)’nin kolundaki çantada taşıdığı bombanın patladığı gün (27 Nisan 2016 Çarşamba), ben valilik binası yakınlarındaydım. Hızla Ulucami’nin batısındaki çeşmenin yanına kadar gittim. Güvenlik güçlerinin çevre tertibatı aldığı ana kadar yaşadıklarımı ve gördüklerimi tüm ayrıntılarıyla facebook sayfamda paylaştım.

O gün, saat 18.00’e kadar Atatürk Caddesi’nin PTT tarafından Mahfel’e kadar yürüdüm. Tüm mağazalar kapanıyordu. Gazete ve sigara satan bayiler heyecanla dışarıdaki ürünleri topluyor, döviz satan büro dahi günün sonuna geldiğini, kepenkleri indirerek anlatıyordu. Polisler herkesi yaklaşık 50 metre kadar uzağa süpürmüşler, ortada sadece kediler ve köpekler kalmıştı… İnsansız Atatürk Caddesi…

Sonra Mahfel’de bir dönem Yeni Parti İl Başkanı olarak görev yapan Nuriye Yılmaz ve iki ablasıyla bir süre oturdum. Gergindik ve evlere gitme fikri ağır bastı. Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu yanından aşağıya, oradan da Açık Çarşı’ya geçtik. Tüm mağazalar ya kapanmıştı ya da kapanmak üzere hazırlıklar yapılıyordu. Büyükşehir Belediyesi Tarihi Binası’nın hemen alt tarafındaki pazarcılara kadar yürüdük. Alışverişin durduğunu söylediler. Oysa ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ başlamıştı ve cirolarda artış bekliyordu esnaf. “Yarın ne olacak bakalım” diye konuşanların karamsarlığının yerinde olmadığını anlamam için BTSO’dan yapılan açıklamalara bakmam yetti de arttı bile…

Bombanın patladığı gün bile 200.000 TL’lik alışveriş yapılmıştı yani 2.000 kişi 100 TL’lik fişi ile 10 otomobil, 10 dizüstü bilgisayar ve 10 cep telefonu için çekiliş bileti almıştı. Bir gün sonra bu rakam 250.000 Liraya çıkmıştı. Bir başka anlatımla Bursalılar teröre prim vermemiş, evlerinden çıkarak alışverişe gelmişlerdi…

Anlaşılıyor ki; BTSO öncülüğünde Valilik, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği işbirliğiyle 22 Nisan Cuma günü başlayan ‘Alışveriş Günleri’, vatandaşların alışveriş için bölgeyi tercih etmesinde önemli bir rol oynuyor.  

1 haftada Kapalı Çarşı’yı tercih eden vatandaşların yaptığı 2 milyon 200 bin lirayı geçen alışveriş karşılığı 22 bin çekiliş kuponu dağıtılmış durumda. Dünyanın en büyük ve en eski çarşısı olan Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi şimdilerde dolup taşıyor.

Tüketici, bölgedeki anlaşmalı işyerlerinden toplamda 100 TL’lik her alışverişlerine bir çekiliş bileti almaya hak kazanıyor.

Alışveriş için Tarihi Çarşı’yı tercih eden tüketiciler Geyve Han önünde önemli etkinliklerle de buluşuyor. Geyve Han önünde kurulan etkinlik alanında Bursa Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) tarafından ebru, ipek halı ve geleneksel el sanatları hakkında uygulamalar gerçekleştirildi. Bursalı İllüzyonist Abdullah Akpınar’ın sergilediği gösteri ise vatandaşların ilgisini çekti. Etkinlikler kapsamında 7 Mayıs tarihinde Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası Konseri ve 8 Mayıs tarihinde ise Karagöz Halk Dansları Topluluğu Gösterisi alışveriş için bölgeye gelen tüketiciyle buluşacak. Alışveriş günleri kapsamında belirlenecek 2 gün ise Bursastore TIR’ı da özel indirimler yapacak.

Geçtiğimiz cuma günü BTSO öncülüğünde Bursa protokolü ile birlikte Tarihi Çarşı’da esnafa moral ziyaretinde bulunduklarını hatırlatan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yaşanan olumsuzluklara rağmen çarşı esnafının birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediğini söyledi. Tüketicilerin alışveriş için 3 bin 500 işyeri, 25 bin çalışan ve 100 bin ailenin hayatını tanımlayan Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne akın ettiğini belirten Burkay, “Halkımızın yaşanan terör saldırısına rağmen örnek bir duruş sergilemesi sayesinde bölgemizde ticaret aksamadan devam ediyor. Katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Unutmayın son tarih 22 Mayıs 2016 Pazar…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
  Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
  resim yok
 • Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
 2. Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI