Bugun...


Y. Can TOPAKTAŞ


Facebookta Paylaş

Termik santrallar gezegen suçu olsun
Tarih: 24-03-2016 10:45:00 Güncelleme: 24-03-2016 10:49:00


Kömür yakarak enerji elde edebilmek için dahi olmaya gerek yok ama ‘kaybolan doğal dengeleri yeniden oluşturabilmek için kaç insan hayatı kadar zaman geçecek?’ sorusuna yanıt vermek hem sizin hem de bilim insanlarının görevi olmalı.

Yediğimiz, içtiğimiz, bir şekilde tükettiğimiz her şey için enerji gerekiyor. Bir yerden bir başka yere yolculuk ederken, ya da bir üretim yaparken mutlaka enerji kaynağı bulmak zorundayız. Etrafı kirletmeden, akciğerlerimize zararlı partiküller girmesini engelleyerek ve de çevrenizdeki tüm canlılara saygı gösteren bir enerji kaynağı var olmalı…

Çocuklarımıza yaşanabilir bir ortam bırakabilmek için her şeyden önce nefes alınabilir bir doğaya ihtiyaç duyduğumuz net bir gerçek. Bu çerçevede termik santrallerin hava, su ve toprak yolu ile oluşturacağı etkileri bilmek zorundayız.

Gelin elele verelim ve yaşanabilir, nefes alınabilir bir doğa için çocuklarımıza en güzel mirası hep beraber bırakalım.

Termik santrallerin çalışması sonucu ortaya çıkan baca gazı (SO2, NOx) birçok çevresel problemi de beraberinde getirir. Kullanılan yakıta bağlı olarak değişen oranlarda çıkan gaz ve partikül maddeler uzun zaman boyunca havada asılı kalmaları nedeniyle bronşit, anfizem ve damar tıkanıklığı gibi yaşam kalitesini kesin olarak düşüren hastalıkları beraberinde getirir. Ölümleri de tetikler…

Termik santrallerin oluşturduğu hava kirliliği sadece havayı soluyan canlılara değil, orman ve geniş tarım arazilerine de olumsuz etkiler yapar. Bacadan çıkan gazlar ve diğer maddelerin ürün verimlerine olumsuz etkilerini uzmanlar tespit etmiş durumdalar… SO2 ve NOx gazları asit yağmurlarının oluşumunda birinci derecede sorumludurlar.

Bacalardan atılan kükürt ve azot oksitler, rüzgarla birlikte ortalama 2-7 gün içerisinde atmosfere ulaşırlar. Bilim insanlarının açıklamalarına göre bu zaman süresi içinde bu kirleticiler atmosferdeki su partikülleri ve diğer bileşenlerle tepkimeye girerek ‘sülfirik asit’ ve ‘nitrik asit’i oluştururlar. Atmosferde oluşan bu asitler, yağmur ve kar ile yeryüzüne ulaşırlar.
Böylece termik santrallerin bacalarından çıkan gazlar ikinci kez ve daha geniş bir bölgeye etki etmiş olurlar.

Termik santral küllerinin toplandığı alanda oluşan ‘Radon gazı’ da havaya ulaşmaktadır. Küllerin üzeri toprakla örtülse bile oluşan Radon gazı toprağın gözeneklerinden geçerek havaya karışmakta, yaklaşık 4 gün içerisinde ‘polonyum’a ve aktif ‘kurşun’a dönüşebilmektedir.

Bu nedenle kül yığınları çevreye radyoaktif madde yaymaktadır. Bacadan atılan maddelerin içerisinde en önemli olan radyoaktif madde ‘Uranyum’ maddesidir.

Termik santrallerde soğutma, temizleme vb. işlemler için önemli miktarda su kullanılır. Kullanılan bu suyun alıcı ortama deşarjı sonucu ortamdaki sıcaklık dengesi bozulur. Sıcaklık canlılar için hayati önem taşıyan bir kavramdır ve sıcaklık değişimlerinin canlı faaliyetleri üzerinde kısıtlayıcı hatta öldürücü etkisi vardır. Kullanılan soğutma sularının alıcı ortama verilmeden önce arıtılması sırasında (geçici sertlik giderimi, çöktürme) kullanılan kimyasal maddeleri suyun verildiği ortamlarda kirliliğe neden olur. Baca gazından çıkan maddelerin yarattığı asit yağmurları da yeryüzüne düşmeyle beraber kirliliğe, bitki ve toprak yapısında değişime neden olabilmektedir.

Termik Santrallerin hava ve su ortamlarında yarattığı etkiler toprak içinde geçerlidir. Santralde kullanılan suların toprağa deşarjı, asit yağmurları, uçucu küllerin toprak üzerinde birikmesi gibi birçok kavram toprak kirliliğine ve dolaylı olarak verim düşmesi ve ürün kalitesinin bozulmasına neden olur. Santralden çıkan baca gazları bitki örtüsünün gelişimini yavaşlatır. Toprak çoraklaşması ve orman azalması yıllar içinde görülmeye başlar…

Enerji elde ederken çevre ve insan sağlığı unutulmamalıdır.

Gezegen suçu’ işlemek isteyenler buyursun kursunlar!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
  Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
  resim yok
 • Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
 2. Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI