Bugun...


Y. Can TOPAKTAŞ


Facebookta Paylaş

‘Akpınar Mahallesi’nde büyük dönüşüm zamanı
Tarih: 17-03-2016 13:52:00 Güncelleme: 17-03-2016 13:52:00


Osmangazi’ye bağlı Akpınar Mahallesi içinde yer alan doğusunda Hancı Caddesi, batısında Sanayi Caddesi (Mudanya yolu), güneyinde Sönmez Flament kavşağı ve kuzeyinde Korupark ile sınırlandırılmış 429 bin metrekare büyüklüğündeki alan Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin 20/09/2012 tarihli kararı ile “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” olarak ilan edildi…

Bursa’nın şimdilik en kapsamlı ‘kentsel dönüşüm projesi’ olan Akpınar Mahallesi (1050 Konutlar) için geri sayım başladı. Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen ve her konut sahibinin katıldığı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki (AKKM) toplantı da oldukça verimli geçmiş…

Çukurova Kentsel Dönüşüm AŞ yetkililerinin görsel ve yazılı anlatımları etkili olmuş… Katılımcıların toplantıdan mutlu ayrıldıklarını öğrendim. Mahallede oturanların aydınlatılması için araştırmalarıma devam ettim ve merak edilen ayrıntıları bir kez daha buradan tekrar etmekte yarar var.

Akpınar ve 1050 konutlar kentsel dönüşüm projesi…

1- Akpınar kentsel dönüşüm projesindeki daire sayısı 

Bölgede mevcut durum itibariyle 2 bin 290 olan daire sayısı kentsel dönüşüm sonrası 2 bin 448 daire olacak.

2- Mevcut daire metrekareleri

Akpınar’da kentsel dönüşümün ardından mevcut durumdaki dairelerin metrekarelerinde değişiklik olacak. Değişiklikler oturanların lehine olacak şekilde düzenlenecek.

3- Yeni bloklar kaç katlı olacak?

Müteahhit firma tarafından belirlenen yeni projeye göre binalar 15 kat ve 12 kat olacak. Bu durumda 21 blok 12 katlı, 24 blok 15 kat olacak. Altlarında otoparklar yer alacak. 85 metrekarelik bir dükkan da oturanların ortak malı olarak tescillenecek.

4- İnşaatlar ne zaman tamamlanacak?

Akpınar ve 1050 konutlar kentsel dönüşüm projesinin tamamlanma süresi ortalama 5 yıl olarak planlanıyor. Etaplar halinde sürecek inşaat çalışmalarında ilk daire teslimleri ortalama 18-20 ay sonra gerçekleşecek.

5- Mevcut ve gelecekteki konut blok sayısı  

Mevcut durumdaki 229 olan blok sayısı 45 blok olarak değişecek. Yeşil alanların metrekaresi büyüyecek. Bisiklet yolları yapılacak. Yollar genişleyecek.  

6- İnşaat firmasının proje teminatı olarak vereceği tutar? 

Projeyi yapmak isteyen inşaat firmasının proje için 100 milyon tutarında bir teminat mektubu vereceği garanti ediliyor.

7- Hak sahiplerine kira yardımı

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda kira yardımı, taşınma masrafı ve diğer haklar ile ilgili bilgi verilmedi. Ancak kira yardımı 18 ay boyunca 690 TL. Bunun için kişilerin başvuru yapması gerekiyor…

8- İnşaat firmasının istediği "muvafakatname" nedir?

Emlak ve gayrimenkul işlerinde kullanılan muvafakatname; Bir kişinin kendi dışında bir başka özel ya da tüzel kişiliğe, üzerindeki çıkar ve haklarını kullanabilmesini sağlamak üzere verdiği özel bir izin veya yetki belgesi. Ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken ‘muvafakatname'nin içeriğinde yazanlar. Bu konuda dernek vasıtasıyla avukat desteği alınması doğru olacak.

Büyük bir dönüşüm öncesinde olan Akpınar Mahallesi, 5 yıl sonra tanınamayacak kadar değişecek. Asansörlü, otoparklı, bisiklet yolları olan modern bir semt haline gelecek. Şimdiden dönüşüm olan yerlerde 200 bin liraya kadar alım yapmak isteyenler var. Biraz dişinizi sıkarak çok daha iyi şartlarda yaşayacaksınız… Şimdi Akpınar Mahallesi Kentsel Dönüşüm Sosyal Dayanışma Derneği’nin kapısını aşındırın ve aklınıza takılan soruları sorun.

Derneğe üye olmayı da unutmayın…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
  Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
  resim yok
 • Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
 2. Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI