Bugun...


Y. Can TOPAKTAŞ


Facebookta Paylaş

Konutta yeni dönem rant sağlayanı yakar
Tarih: 09-03-2016 10:51:00 Güncelleme: 09-03-2016 10:51:00


Konut edinilmesinden 5 yıl sonra satılan gayrimenkullere sıfır vergi uygulaması önümüzdeki dönem tamamen kaldırılıyor.

Bu arada, kentsel rant vergisi de geliyor. Kentsel dönüşüm alanlarında hakların devredilmesine olanak sağlayacak şekilde gayrimenkul sertifikası modeli geliştirilecek.

Türkiye'yi uzun süre meşgul eden uygulaması ertelenen kentsel rantların vergilendirilmesi ve gayrimenkul satışlarının istisna tutarlarının düşürülmesine yönelik düzenlemeler tekrar tartışmaya açıldı. Konu hakkında görüşü olanların bakanlıklara bilgi aktarmasının tam zamanı…

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın, EMD’de yaptığı açıklamaların yarattığı etki artarak devam ediyor. Bakanın, kentsel rantların vergilendirilmesiyle ilgili Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda bir çalışmanın yürütüldüğünü açıklaması, gündemde olan ‘Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'na bu yönde bir ekleme olabileceğini düşünenlerin sayısını artırdı.

Bu tasarıda şimdilik kentsel rantların vergilenmesine yönelik hüküm yok. Ancak tasarı, şirketlerin ve şahısların mülkiyetinde olan gayrimenkullerin satılması halinde zamana bağlı olarak istisna düzenlemesi öngörüyor.

Hükümet, 2016 yılı eylem planında, 21 Haziran 2016’ya kadar Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarını birleştiren ve kadük olan ‘Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'nı yasalaştıracağına dair hüküm koydu.

Bu tasarıda, 5 yıl sonra satılan gayrimenkullere sıfır vergi uygulaması kaldırılıyor. Geçiş hükmü de sadece yasa yürürlüğe girdiği tarihten iki yıl önce alınmış gayrimenkullerin satışından elde edilecek gelirlerin yüzde 75 oranında vergi dışı bırakılmasıyla sınırlı tutuluyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ne sunulan Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı yenilenmeyerek bir anda kadük hale gelmişti. Tasarıya ilişkin itiraz noktalarının başında gelen noktalardan biri de şirketlerin gayrimenkul ve hisse satışlarına yönelik düzenlemeler. Tasarının 21. maddesinde, istisnai kazanç olarak sıralanan gayrimenkuller, kurucu hisse senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışının vergilenmesi hakkında yeni düzenlemeler geliyor. Daha önce bu yöndeki satışlar 5 yıldan sonra yapılmış ise herhangi bir vergi ödenmiyordu. Ancak tasarı, zamana bağlı bir istisna düzenlemesi yaptı. Buna göre iki yıldan sonra satış olursa yüzde 40, üç yıldan sonra satış yapılırsa yüzde 50, dört yıldan sonra yapılırsa yüzde 60 ve 5 yıldan sonra satış yapılırsa yüzde 75 oranında satış tutarından indirim yapılacak ve geri kalan kısım gelir vergisine tabi tutulacak. Böylece gelirlerden vergi alınacak kalemlere yenileri eklenmiş olacak…

Yasa tasarısında bu yöntem değişikliğine dair geçiş hükmü de dar kapsamlı tutuldu. Yasanın yürürlük tarihinden önce edinilen mallar için eski, sonra elde edilenler için yeni hükümlerin geçerli olacağı yönünde hüküm konulmadı ve yasa geriye yürütülerek bütün gayrimenkulleri kapsadı.

Tasarının geçici birinci maddesinde konulan geçiş hükmü için sadece yasa yürürlük tarihinden iki tam yıl önce şirketlerin ve şahısların sahip olduğu gayrimenkullerin ne zaman satılırsa satılsın yüzde 75 istisnaya tabi olacağı hükmü konuldu.

Bu arada, ‘Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'na eklenmesi muhtemel düzenlemelerden biri olarak uzun süredir tartışılan kentsel rantlar konusunda da çalışma yürütüldüğü ortaya çıktı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, mevcut sistemle dahi değer artış kazançlarının vergilenmesinin mümkün olduğunu belirtirken, gayrimenkul alış-satışlarının izlenmesine ilişkin yeni bir yönteme ihtiyaç duyulduğunu da vurguladı. Gayrimenkul satışlarının gerçek tutarlarının belirlenmesine yönelik çeşitli öneriler daha önce gündeme gelmişti. Bunlar içinde her türlü satışın para devrinin mutlaka banka aracılığıyla yapılması yönünde bir öneri de geliştirilmişti. Rant vergisi olarak adlandırılan tasarı uzun süren tartışmaların ardından özellikle gayrimenkul sektörünün itirazları sonucu geçen yıl rafa kaldırılmıştı.

Gayrimenkul sertifikaları ile ilgili çalışmada; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SPK, TOKİ, Türkiye Belediyeler Birliği, GYODER, KONUTDER ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ilgili kuruluş olarak belirlenmiş durumda. Gayrimenkul sertifikası modeline ilişkin mevzuat çalışmaları ise SPK tarafından tamamlanacak.

Hükümet vergi gelirlerinin artırılması için yoğun çaba harcıyor. Gayrimenkul piyasasında konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Önerilerinizi geciktirmeyin…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
  Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
  resim yok
 • Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
 2. Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI