Bugun...


Y. Can TOPAKTAŞ


Facebookta Paylaş

Çelik Palas kiralandı ve alkolsüz hale geldi
Tarih: 25-02-2016 12:07:00 Güncelleme: 02-03-2016 12:33:00


Rus uçağının düşürülmesi, Güneydoğu’da devam eden terör, Suriye ile gerilen ilişkiler, Türkiye’nin içine düştüğü çıkmazlar, aşırı dincilerin ve IŞİD’in söylemleri, Ankara, Suruç, Diyarbakır ve İstanbul’daki patlamalarla sarsılan imajımızın oluşturduğu iklim nedeniyle başlayan rezervasyon iptalleri turizm sektörünü vurdu.

Bir anda satılık oteller haberleri yayıldı. Akdeniz ve Ege’de 1100 otel için fiyatlar belirlendi… 3,4 ve 5 yıldızlı oteller alıcılarını beklemeye başladı…

Edindiğim bilgilere göre; Bursa’da Çelik Palas ve Berusa otellerini Lübnan merkezli bir grup 10 yıllığına kiraladı ve tarihinde ilk kez, Çelik Palas’ta alkol servisi kaldırıldı…

ABD’de yaşayan Mücahit Ören’in sahibi olduğu Çekirge’deki Huzur Otel de satıldı ve alan girişimci şimdi elinden çıkarmaya çalışıyor…

Otellere iş yapan sektörler, verdikleri mal ve hizmetlerin parasını alamadılar. İflas erteleme çabaları görmezden gelinemezdi… Tur operatörleri de havlu atmaya başladı. Hava, deniz ve kara yolu taşımacıları feryadı bastı. Arap turistler geliyordu ancak onlar da bilinen nedenlerle deniz kenarlarından uzak duruyorlardı…  

Hükümet artan seslere daha fazla duyarsız kalmadı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokuz maddelik eylem planını açıkladı.

255 milyonluk destek, 288 milyonluk ödeme ertelemesini içeren pakette, uçuş başına 6 bin dolar destek, kredi, borçların yapılandırılması, deniz sektörüne dair teşvik gibi düzenlemeler yer aldı

UÇUŞ BAŞINA DESTEK: 1 Nisan-31 Mayıs 2016 arasında tüm ülkelerden turist getiren ‘A Grubu’ seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar destek verilecek. Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla-Dalaman, Muğla-Bodrum tarifeli ve tarifesiz charter uçuşları, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer Havalimanları destekten yararlanacak.

100 MİLYONA KADAR KREDİ: Destekten yararlanacak firmalar için turist getirecekleri ülke sayısı 26’ya çıkarıldı. Kredi başvuru tarihinden önceki yıl en az 400 bin turist getiren ‘A Grubu’ turizm acenteleri, kredi garanti fonunun kefalet desteğiyle 100 milyon liraya kadar kredi kullanacak.

KREDİLER YAPILANDIRILACAK: Turizm sektöründe muhtemel bir daralma ya da kredilerin geri dönüşünde yaşanabilecek sorunlar söz konusu olduğunda sektör firmalarının banka borçlarında yeniden yapılandırmaya gidilecek.

DENİZ TURİZMİNE ÖZEL TEŞVİK: Deniz turizmi tesisleri Ekonomi Bakanlığı’nın teşviklerinden faydalanabilecek.

ŞİRKETLER İHRACATÇI SAYILACAK: Konaklama ve deniz turizmi tesisleri arasında bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler bundan sonra ihracatçı sayılacak. Bu destek kapsamına giren şirketler Eximbank kredilerinden de yararlanacak.

BELEDİYELERDEN EN DÜŞÜK TARİFE: Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgeli işletmelere verilen mevcut enerji desteğine ek olarak, su, atık su ve katı atık bedellerinde, bulundukları bölge itibarıyla en düşük tarife uygulanacak.

SAHİL ÖDEMESİ 3 YILDA: Konaklama tesislerinin ecrimisil bedelleri 2016 ödemelerinin ertelenmesi ve takip eden 3 yılda üç eşit taksitle ödenmesi konusunda düzenlemeler yapılacak.

KİRALARA ERTELEME: Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedelleri, bu yıl ertelenebilecek.

PAY ÖDEMESİ ÜÇ EŞİT TAKSİTTE: Konaklama tesislerinin toplam ciroları üzerinden alınan pay bedellerinin 2016 ödemeleri ertelenecek ve üç eşit taksitte ödenebilecek.

Çelik Palas’taki köklü değişimin sağlık için olduğunu düşünebilirsiniz ancak bunun daha derin bir anlamı var. Anlayana…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
  Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
  resim yok
 • Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. Önce Hayat " Yap Gel İstasyonu "
 2. Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ
YUKARI