Bugun...Görülesi topraklar: Kastamonu ve kalesi
Tarih: 24-03-2016 11:03:33 + -


Kastamonu Türk Kurtuluş Savaşı’nda unutulmaz hizmetler verir. İstanbul’dan İnebolu’ya getirilen silahlar “İstiklal Yolu”ndan geçip Batı Cephesi’ne ulaştırılır. Kastamonu’nun Çanakkale Savaşı’nda en fazla şehit veren illerimiz arasında olduğunu da unutmayalım…


Görülesi topraklar: Kastamonu ve kalesi

Hazır mıyız bu haftaki rotamıza? Cevaplarımız evet ise sıkı durun sevgili dostlar, bu hafta Batı Karadeniz bölgesinde yer alan eşsiz doğal güzellikleriyle ve köklü tarihi mirasıyla ülkemizin en görülesi şehirlerinden biri olan Kastamonu’ya gidiyoruz. 

Kastamonu Türk Kurtuluş Savaşı’nda unutulmaz hizmetler verir. İstanbul’dan İnebolu’ya getirilen silahlar “İstiklal Yolu”ndan geçip Batı Cephesi’ne ulaştırılır. Kastamonu’nun Çanakkale Savaşı’nda en fazla şehit veren illerimiz arasında olduğunu da unutmayalım…

 

Murat AK

Diyarı Kastamonu öyle bir yer ki, doğanın eşsiz güzelliklerini cömertçe sergilediği, ciğerlerinizin taptaze oksijenle dolduğu, kanyonların ürpertici derinlikleriyle yüreğinizin pır pır çarptığı, şelalelerin ise şırıl şırıl melodi sesleriyle ormanları şenlendirdiği ülkemizin cennet köşelerinden biri. Kastamonu ile ilgili paylaşacağımız çok şeyler olacak ve bu bağlamda fırsat buldukça sık sık Kastamonu’ya inşallah hep beraber gideceğiz sevgili dostlar. O zaman haydi gelin bu hafta Kastamonu’nun isim hikayesinin doğduğu Kastamonu kalesine yani Moni’nin aşk efsanesine gidelim.

KASTIN NEYDİ MONİ

Orta Asya’dan anavatanlarından kopup Anadolu’yu fethetmeye başlayan Türkler, Kastamonu bölgesine gelirler. Efsane bu ya, kale komutanı olan Kastamonu Tekfuru’nun kızı Moni, çetin muharebeler esnasında kaleyi kuşatan Türk askerlerinin komutanına, kalenin burçlarından görür görmez âşık olur. Uzunca bir süre kuşatma devam etmesine rağmen kale bir türlü ele geçirilemez. Bu duruma çok üzülen ve neredeyse çok sevdiği Türk komutana kavuşamayabileceğini düşünen Moni, kalenin anahtarlarını, burçlardan Türk komutana atıverir. Bunu gören tekfur ise büyük bir öfke ve hayal kırıklığıyla kızına bağırır. “Kastın neydi Moni, Kastın neydi Moni’. Kaleyi alan ve zamanla bölgeyi hakimiyetleri altına alan Türkler tarafından bu deyiş, “Kastamonu” halini alarak şehrin ismi olur. Sevgili dostlar, rivayet bu ya Kastamonu isminin buradan geldiğine inanılmakta ancak Kastamonu ismi ile ilgili farklı rivayetlerinde de bulunduğunu hatırlatmadan da geçmeyelim.

EN ÜNLÜ KALELERDEN BİRİ: KASTAMONU KALESİ

Değerli dostlar, can gezikolikler bu buluşmamızda sizlerle birlikte Kastamonu’ya, Kastın neydi Moni’nin hikayesine gidelim istedim. Kastamonu seyahatinizde, şehrin engin bekçisi, yılmaz direği Kastamonu kalesi olmazsa olmazlardan biri olacaktır.

Sevgili dostlar, Anadolu’nun bu heybetli ve gösterişli kalesine geldiğinizde Moni’nin efsanesi gözlerinizde adeta canlanacaktır. Öyle ki kalenin engin burçlarını izlediğinizde Moni’nin anahtarları nereden atmış olabileceğini tahayyül etmeye başlayacaksınız. Önümüzdeki hafta bir başka seyahat durağında buluşmak dileğiyle, özgürlüğünüz alın ve sizi bekleyen diyarlara yelken açın hep seyahatte kalın. Yazılarımızı facebook ve Instagram üzerinden Murat Ak Seyahat yazarı sayfamıza beğeni yaparak da takip edebilirsiniz.

BÖLGENİN TARİHÇESİ

Kastamonu’nun bilinen geçmişi, Hitit İmparatorluğu ile başlar. Hititlerden sonra Frigya ve Lidya Krallıklarının egemen olduğu bu topraklar M.Ö. 4.yy’da Perslerin eline geçmiştir. M.Ö. 4.yy’da Büyük İskender Anadolu ile birlikte Kastamonu topraklarını da Makedonya’ya katmıştır.

İskender’den sonra yöreyi ele geçiren Pontus Krallığı M.Ö. 1.yy’da Romalılar tarafından ortadan kaldırılmıştır.

Bölgede 1105 yılından sonra Türk izlerini görüyoruz.

Moğol istilası önünde Türkistan ve İran’dan kaçan Türklerin, ikinci büyük göç dalgasından da en fazla etkilenen şehirlerin başında Kastamonu gelmiş ve İç Anadolu’da Moğollara karşı tutunamayan birçok Türk boyu Ilgaz Dağlarının kuzeyine yani Kastamonu’ya sığınmıştır. Yirmi dört Oğuz boyunun neredeyse tamamı Kastamonu çevresinde yurt tuttuğu gibi, Alpı, Alpağut, Dânişmendli, Kıpçak, Karluk, Çiğil, Yağma gibi Türk boyları da Kastamonu’ya yerleşmişlerdir. Kastamonu’da hâlen birçoğu yaşatılan Kayı, Bayat, Çavuldur boyu|Çavundur, Kınık, İğdir boyu|Îğdir, Afşar, Kıyık, Büğdüz, Bayındır boyu|Bayındır, Çepni, Karaevli boyu|Karaevli gibi yer adları Oğuz iskânının mahiyetini çok iyi ifade etmektedir. Kastamonu, Fatih Sultan Mehmet’in 1460  yılında Sinop’la birlikte bu şehri alarak Candaroğulları beyliğini ortadan kaldırmasından sonra Osmanlı devletine katılmıştır.

KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İNCİSİ

Kastamonu Ulusal (Milli) Mücadele sırasında lojistik destek açısından en güvenilir bölge olması nedeniyle büyük yarar sağlamıştır. Özellikle İstiklal Yolu adı verilen yol ile İnebolu'dan başlayarak Kastamonu üzerinden Ankara'ya yiyecek, giyecek, para, cephane ve silah gönderimi yapılmıştır. Ve Kurtuluş Savaşı'nda cepheye en çok asker gönderen ildir.

"ÇANAKKALE İÇİNDE AYNALI ÇARŞI"

Türk egemenliğine geçtikten sonra hiç düşman istilasına uğramamış olan Kastamonu, Çanakkale ve İstiklâl savaşında en fazla şehit veren illerimizden biridir. İl, Çanakkale Savaşında 2.527 şehit verdi. Çanakkale içinde aynalı çarşı sözleriyle başlayan meşhur "Çanakkale Türküsü", Kastamonulu Aşık Yorgansız Hakkı'ya aittir.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAGAZİN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
  Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Sakın çöpe atmayın, eski telefonlarınızda altın var!
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
  resim yok
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Hırsızlık olayı güvenlik kamerasında
 2. Osman Zeki Öner
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI